сряда, 29 август 2012 г.

Отзиви за книги: Красиво и мистично за любовта

КРАСИВО И МИСТИЧНО ЗА ЛЮБОВТА

Жоржета Чолакова за поетичната книга на Гален Ганев "Красива и мистична"


Гален Ганев. Красива и мистичнаГален Ганев е безспорен поетически талант, който неведнъж е бил забелязван и високо оценяван от литературната критика. „Красива и мистична” е поредната успешна изява на поета, която озвучава най-интимните, най-деликатните полета на човешката духовност.

Представените стихотворения са организирани в четири цикъла, които са не само композиционно симетрични, но са положени в една обща лирическа тоналност, което ги прави единни и вътрешно съзвучни. Гален Ганев изгражда един изтънчен свят на любовно медитативните настроения, чрез които се разкрива образното богатство и лирическият финес на една интелигентна чувствителност. Любовта е пресъздадена като сила, която създава красота и смисъл - а това е послание, което в съвременната ни поезия сякаш отдавна не е прозвучавало с такава естественост и образно въздействие. Метафоричната асоциативност се изгражда на основата на сензуалния регистър от докосвания, звуци и цветове, които преживяват чудото на любовната метаморфоза. И тук не става въпрос за игра на въображението, а за изграждането на една имагинативна реалност, в която нежността и еротичният трепет разгръщат вътрешната семантична перспектива и придават на обикновените неща неочаквано сияние. Всичко, до което се докосва поетовата мисъл, се разтваря в едно упоително съзерцание и движенията на образите са забавени, за да се долови всяка тяхна извивка - реална или въображаема. Лирическият субект проектира своята нежна и деликатна чувствителност върху света около себе си, за да му придаде своето любовно очарование и по този начин да го изпълни с особена виталност.

Поетичният език на Гален Ганев е пластичен и с лекота пресъздава мелодиката и ритмиката на образните импулси във формата на класическия стих, който сякаш е най-подходящ да пресъздаде естетическия идеал за възвишената красота и одухотвореното проникновение на любовното изживяване.


Гален Ганев. Красива и мистична. Пловдив: Университетско издателство „Паисий Хилендарски”, 2012.


Линк към публикацията в LiterNet: http://liternet.bg/publish28/zhorzheta-cholakova/galen-ganev.htm

Отзиви за книги: Поетика на отсъствията

Жоржета Чолакова за книгата на Христина Мирчева
“Минава нощ, минава ден”

Minava nosht, minava den

В смисъла, в който Магрит, рисувайки лула, отрича чрез надписа на картината видимата формалност на фактичността, дебютната стихосбирка на Христина Мирчева всъщност не е дебютна. Тя само изглежда такава единствено поради факта, че за първи път се появяват книжно оформени нейни стихове.

Решимостта на авторката да довери най-сетне своята поезия на читателския досег свидетелства за това, че тя е успяла да надмогне своята вътрешна съпротива срещу собствената си поетическа идентичност и да даде негласен отговор на тревожното питане за Смисъла.

Поезията за Христина Мирчева е стил на живот, начин на светоусещане, култивирано с годините естетско отношение към словесното и живописното изкуство, преди да се превърне в изречени думи, които да имат силата да отключват хоризонта на вътрешното пространство.

А именно тази способност на думите да ни припомнят нашите забравени същности, да ни припознават като невинни и неведоми духовни създания, поражда лирическо вълнение, което оттласква все по-далече линията на хоризонта в нас.

Нарастващото наше вътрешно пространство обаче в същото време очаква да бъде изпълнено. Но това, което го изпълва, са отсъствията. И думите престават да бъдат думи, които назовават конкретности – били те спомени, мечти или преживявания.

Поетичното слово на Христина Мирчева е откровение, но разбирано не като индивидуална интимна изповедност, а като отглас на глобалната ни и в същото време непостижима същност.

Смесицата от аз и не-аз, от онова, което навярно сме били и което няма да бъдем, от видимо и невидимо, от плът и дух предпоставя и нашата нереализирана, непостижима цялостност. Именно в тази смислова перспектива се изгражда художественият свят на Христина Мирчева.

Непосредствено въздействащият, откровен и в същото време емоционално дистантен образен език изгражда болезнено красивата поетика на отсъствията – тя е в привидната близост на делничното общуване, в забравената или неосъществима нежност, в удължените от очакване сенки на късния следобед…

„Ти не си това, което си” („Бъдеще”) не е вик на отрицание, а една усмирена чрез разума болка: образът, който създаваме за любимия човек, е образ на невъзможната забрава, илюзорно спасение от истината за непреодолимото отсъствие.

А този стих е не само отзвук от Магрит, но и обърната библейска формула на божественото присъствие: „Аз съм това, което съм.” Тази междутекстова следа е също щрих от поетиката на отсъствията: идентичността на Бога, заявена от позитивния модус на глагола, е заменена с отрицание на идентичността на любимия човек и затова в този свят на не-божествено присъствие и на не-божествена любов, като финален акорд естествено звучи визията за „сладката смърт”.

Всъщност междутекстовостта е характерна за цялостната стихосбирка и се проявява много активно и на паратекстуално ниво. Голяма част от заглавията са заглавия на живописни или литературни творби: „Пяната на дните” отвежда към едноименния роман на Борис Виан, „Загадки на желанието” – към картината на Дали „The Enigma of Desire” и т.н. Този проблем на художествената семантика е заложен и в заглавието на стихосбирката.

Подобна мрежа от смислови връзки допълнително усложнява и вътрешно напластява смисловия потенциал на поетическите текстове, което предполага и различни нива на художествения прочит. А това е едно от големите интелектуални предизвикателства на модерния поетически език.

Minava nosht, minava den

Премиера:

На 12 май 2012 от 18.30 ч. в Книжарница „Хермес – Централ”, Пловдив,
(ул. “Патриарх Евтимий” 12, срещу хотел „България”)

премиера на книгата в книжарница "Хермес", Пловдив


Книгата е представена от доц. д-р Жоржета Чолакова.

---------------------------------------------------------------------------------

Линк към публикацията в Public Republic &http://www.public-republic.com/magazine/2012/05/90507.php


понеделник, 27 август 2012 г.

Владимир Кршиванек - "Тестаменти"

"Есенна сянка на любовта" - премиера в Пловдив

ОТ КРАЯ НА ЛЯТОТО

През лятото тъмата е жена
с уханна плът разпалена в копнежи
и приближава август есента
скъсени дни със сенки удължени.

ПОД ПЕТАТА НА КРАСОТАТА

Може би съм само прах под женската пета
може би съм изоставена беседка в парка
може би съм във ветрилото крило на мрака
може би съм прах олекотяла с твойта красота.

СПОМЕН

Мила вятърът в нас дом направи
а тревата панихида в наша чест
идва есен ти къде се бавиш
а така обичахме я с теб.


ЗАКЛИНАТЕЛ НА ЗМИИ

Вместо флейта в дланите ми празнота
песента разголваме до мигове
с тяло на змия се вие песента
с твойто тяло с твоя скут безмилостен.

ЧЕРПАК

Ти си самата целувка, самото докосване
жажда която докрай да наситя не мога
аз съм черпакът препълнен със тъмни тревоги
който копнее за чиста вода на разсъмване.

МУЗИКА СРЕД РУИНИ

Капеланът полудя и храмът грохна
песента боли снежи в самия орган
чавки с крясъка си мрака обкръжиха
сред отломъци от сън пристъпваш тихо

ТРЕВОГА

Някои песни се раждат неканени
други са мъртвородени на прах
думи о думи от камък
вяра в руини обкичени с виещ се страх.

ЧЕРЕН СНЯГ

Такава мъка връхлетя душата
каквато знаят само птиците във клетка
и падащият сняг над нощните градчета
а в тях е бяло само на децата.

ДЕТСКИТЕ СЪЛЗИ СЪБРАНИ В КАМЪК

И това което ще се сбъдне
вече се е случило отдавна
детската сълза ще се превърне
в камък който върху нас ще падне.


ЛИЛИИ

Има дни когато в себе си се взираш
като дъно на изтичаща вода
пипнешком власинка на живота дириш
подминавайки на лилия цвета.

ЗНАКЪТ НА ТЪГАТА

Времето което ти
с дланите обхващаш
е подобно гълъб сив
с пръстен от кръвта ти.

--------------------------------------------------------------------------

превод от чешки: Жоржета Чолакова

из книгата "Тестаменти" на Владимир Кршиванек
Бохемия клуб, София, 1997 г.
Голяма чешка библиотека 3/1997

повече за поета Вл. Кршиванек тук: http://kulturni-novini.info/news.php?nid=12131&page=news_show&sid=4